W celu zachowania najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w plikach cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki. Dowiedz się więcej wiem, zamknij
oferta ogólna diagnozy techniczne naprawy główne gwarancje zamówienie zapytanie

Nie mieszaj płynów chłodniczych.


Producentów płynów chłodniczych na świecie jest mnóstwo a ich technologie produkcji są różne. Prawie żaden producent nie praktykuje badań z zakresu bezpiecznego mieszania produktów różnych firm. W większości dostępne płyny oparte są na bazie alkoholi. Baza płynów z reguły jest mieszalna między różnymi markami ale dodatki anty-pieniące, zapobiegające korozji itd. już nie zawsze. Ponieważ różne produkty są o różnym składzie chemicznym, może między nimi zajść nieoczekiwana reakcję chemiczna. Tak na przykład Środki zapobiegające zamarzaniu G 11 i G12 od Audi/VW, ze względu na wzajemną nietolerancję, nie mogą być ze sobą mieszane. W innym przypadku może dojść do poważnych uszkodzeń silnika. Nowoczesny G12 plus wbrew temu bez problemu może być stosowany razem z G11 i G12.
Nie mieszajmy więc płynów różnych marek.
Ale jakie płyny stosować.
Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta – wyrobów markowych. Tylko takie produkty dają gwarancję dobrze opracowanego płynu chłodniczego. Duże koncerny chemiczne nie pozwolą sobie na wypuszczanie bubli na rynek. Natomiast wyroby nie markowe lub firm konfekcjonujących płyny nie zawsze utrzymują dobrą jakość.